• 17 Haziran 2013 09:56

  Dyt. Zaliş Kiraz

  Domates Biber Patlıcan

  Dünya sağlık uzmanlarınca kabul edilen en sağlıklı on sebzeden üçü.
  Barış Manço’nun unutulmaz şarkısından esinlendiğimi düşünebilirsiniz. Domates, biber, patlıcan gerçekten unutulmaz güzel bir şarkının adı. Bu üç sebze, dünya sağlık uzmanlarınca tavsiye edilen ve tüketilmesi gereken 10 sebze arasında yer alıyor.
  Söz konusu sebzeler lif açısından zengindir. C, A, K ve B vitamini içeren, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu özellikleriyle biliniyorlar ve mutlaka tüketilmelidirler.
  Ülkemizde domates, biber ve patlıcanı yaz aylarında daha sağlıklı ve daha ucuz bir şekilde bulabiliriz. Faydaları tartışılmaz bu üç sebzenin ülkemizde çok uygun fiyatlarla satılması ise, bizlere sunulmuş ayrı bir nimet olsa gerek.

  Her yemekte domates
  Domates, hemen tüm yemeklerle birlikte tüketebileceğimiz bir sebze. C, A, K ve B vitaminleri açısından olduğu kadar potasyum ve magnezyum içermesi açısından da dikkat çekicidir. Domates kalp rahatsızlıklarına ve bazı kanser hastalıklarına karşı iyi geliyor. Özellikle de prostat kanserine karşı koruyuculuğu teyit edildiği için erkeklerin daha fazla tüketmesinde fayda vardır.
  Damar sertliği ve kabızlık sorununa da iyi gelen domates, cildimizin güzelliği açısından da önemli bir gıda maddesidir.
  Eğer 180 gram domates tüketirseniz, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 38’ini, A vitamini ihtiyacının yüz 29,9’unu, K vitamini ihtiyacının ise yüzde 17,7’sini karşılamış olursunuz. Ayrıca; Potasyum ihtiyacının yüzde 12’sini, Manganez’in yüzde 10,5’ini, Magnezyum’un yüzde 4,7’sini karşılarız.
  Manganez bir çeşit antioksidandır. Vücudumuzdaki kemiklerin güçlenmesi için mutlaka gereklidir. Ayrıca cinsel gücü de artırır.

  Biberin ister yeşili, ister kırmızısı
  Biber de özellikle yaz aylarında ülkemizde en fazla yetişen sebzelerden biridir. Sağlık açısından birçok faydası vardır. Bir çeşit C vitamini deposu olmakla birlikte yüksek oranda
  A vitamini, B ve E vitamini de içerir.
  Domates gibi kansere karşı koruyucu özelliği bulunan biberin ister yeşilini, ister kırmızısını salatalarımızda veya değişik yemeklerde kullanabiliriz.
  90 gram biber tükettiğimiz zaman günlük C vitamini ihtiyacımızın yaklaşık iki katını sağlamış oluruz. İşte o nedenle bibere ‘C vitamini deposu’ deniliyor. Yine aynı miktarda biber tüketiminde vücudun A vitamini ihtiyacının yüzde 57’sini, B6 vitaminin yüzde 13’ünü,
  E vitamini ihtiyacının da yüzde 6,7’sini sağlamış oluruz.

  Parkinson’a karşı koruyucu
  Biberin pek bilmediğimiz bir özelliği de yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Buna göre; haftada 5 veya 6 kez biber tüketenlerin, Parkinson hastalığına yakalanma risklerinin yüzde 50 oranında azaldığı belirtiliyor.
  Haftada bir veya daha az biber tüketenlerin Parkinson konusunda daha yüksek risk taşıdıkları ifade ediliyor. Bunları da dikkate alarak, yazın en gözde ve en ucuz sebzelerinden olan biberi, özellikle de salata çeşitleri arasında tüketmek doğru tercih olur.

  Patlıcan yemek sağlıklı
  Yaz aylarında en lezzetlisini ve en ucuzunu bulabildiğimiz Patlıcan, hem karnı tok tutuyor, hem de düşük kalorisi nedeniyle diyetlerde öneriliyor. Patlıcan lifli ve antioksidan özellikli olması açısından da tüketilmesi gereken bir sebzedir. Biberde olduğu gibi Manganez içermesi nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiği, kemikleri güçlendirdiği biliniyor.
  Eğer 80 gram patlıcan tüketirseniz, vücudun günlük Manganez ihtiyacının yüzde 10’unu karşılamış olursunuz. Patlıcan aynı zamanda B6, K ve C vitamini içeriyor.