• 14 Kasım 2019 14:46

  Dünya Diyabet Günü Dolayısı ile Sağlık Bakanını Ziyaret Ettik

  Dünya Diyabet Günü Dolayısı ile Sağlık Bakanını Ziyaret Ettik

  Caner Arca: "Diyabetin önlenmesinde her şartta kişilerin eğitiminin önemli olduğu bir durumda, Diyabet Merkezi'nin güçlendirilmesi ve hatta her bölgede açılıp geliştirilmesi düşünülmeli iken, dağıtılmasına yönelik adımların atılmasına anlam vermek çok zor."

  Pilli: "Diyabetsiz bir yaşam için sivil toplum örgütleri ve hasta dernekleri ile el ele vermeye hazırız"
  Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca ve beraberindeki heyet ile bakanlıkta bir araya geldi.
  14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle ziyarette bulunarak taleplerini iletmek için bu görüşmeyi gerçekleştirdiklerini belirten Arca, dünyada diyabet olan 463 milyon kişinin olduğunu, gizli şekeri olanlarla birlikte bu rakamın 926 milyonlara ulaştığını söyledi.
  Diyabetin birçok hastalığı beraberinde getirdiğine dikkat çeken Arca, eğitimin diyabeti önlemek için önem arz ettiğini, ilaç ve hasta sayısı gibi istatistiklerin olması gerektiğini, fazla kilo ve obezite sorununun okullarda verilecek eğitimlerle engellenebileceğini kaydetti. Arca ayrıca dernek olarak taleplerinin bulunduğu bir dosyayı Bakan Pilli’ye takdim etti.
  Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, diyabetin dünyada ve ülkemizde maalesef yaygın olduğunu, hastalığın önlenmesi kadar kontrol altına alınmasının da önemli olduğunu, halkı bilinçlendirmek için okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde obezite ve diyabet konusunda gerekli eğitimlerin verilebileceğini belirtti.
  Pilli, koruyucu sağlık hizmetlerinin de bu anlamda ciddi bir etken olduğunu, diyabetsiz bir yaşam için sivil toplum örgütleri ve hasta dernekleri ile el ele vermeye hazır olduklarını vurguladı.