• 17 Temmuz 2019 11:21

  2019 DİYABETLE KALİTELİ YAŞAM YAZ KAMPIMIZ GÜZEL GEÇTİ

  2019 DİYABETLE KALİTELİ YAŞAM YAZ KAMPIMIZ GÜZEL GEÇTİ

  kanser olmamız için tek bir kanserojen kimyasal molekülün hücre içine girmesi ve DNA’mıza yapışıp kanser hücresi oluşturması yeteridir.

  Derneğimizin 23-28 Haziran tarihleri arasında Salamis Bay Conti Resort Hotel’de 88 katılımcı ile “Diyabetle Kaliteli Yaşam Yaz Kampı” gerçekleştirdi.
  Kaynaşmanın, deneyimlerin paylaşıldığı, açık büfe ortamında sağlıklı ve kan şekerimiz seviyesine göre besin seçmenin yanında teorik bilgilerin de verildiği kampımıza katılanlar, çim alanda egzersiz hareketlerini çok beğendiler ve memnuniyetlerini ifade ettiler.
  Kampımıza eğitimci olarak dört profesör, bir doçent, üç doktor katılarak bizlere destek veridiler. Bir hemşirenin sürekli kaldığı kampımızda her gün kan şekerleri farklı öğünlerde açlık ve tokluk olarak ölçülüp sorgulandı ve değerlendirildi. Beslenirken bu değerlere dikkat çekildi.
  Üç aylık şeker ölçümü ve göz dibi kontrolleri de yapıldı.
  Katılan tüm eğitimciler, doğru beslenme ve hareketli yaşam ile diyabetin kontrol edilebilmesi için yaşam tarzı değişikliğini teşvik eden anlatımlar yaptılar.
  Kampımızda belirgin olarak ortaya çıkan ve yaklaşım şu oldu.
  “Besinlerde 3000 üzerinde kimyasal var. Yediklerimizle her gün birçok kimyasal alıyoruz. Bunların birçoğu çok zararlı ve kanserojendir. Bu besinlerle beslenirken kanser olmuyoruz ama kanser olmamız için tek bir kanserojen kimyasal molekülün hücre içine girmesi ve DNA’mıza yapışıp kanser hücresi oluşturması yeteridir.
  Kendi yaşamımızla “Rus ruleti” oynamayalım.