• 4 Eylül 2013 19:04

  Kaliteli Yaşam Yaz Kampı Gerçekleşti...

  Kaliteli Yaşam Yaz Kampı Gerçekleşti...

  Kıbrıs Türk Diyabet Derneği’nin her yıl düzenlediği Diyabetle kaliteli Yaşam Yaz Kampı, bu yıl Antalya’da gerçekleşti. İlk kez Yurt dışında gerçekleştirilen kampa 180 kişi katıldı.

  Eğitim, yarışmalı oyunlar, bilgi yarışması ve spor gibi aktivitelerle programlanan kampta; bir gün çevreyi görme, bir gün de alışveriş turu düzenlendi.

  Açılışta düzenlenen toplantıya Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ve Uzman psikolog Aslı Karasaç'da katılıp sunum yaptılar.

  Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetlinin ne yediğinin değil ne kadar yediğinin önemli olduğunun altını çizdi. Meyvenin de aslında şeker olduğunu, bu nedenle bir insanın günlük yemesi gereken meyve miktarı “bir avuçla” alınabilecek kadar olması gerektiğini, meyveyi birden değil de arada küçük küçük atıştırarak yemenin doğru bir davranış olacağına dikkat çekti. Bir avuç fındıktan alınan enerjinin sabah, öğle, akşam ve ara öğünlerde alınacak 12 dilim kepekli ekmekten daha fazla enerji verdiğini ve dolayısı ile şişmanlattığını belirtti.

  Altı gece yedi gün süren kamp 31 Ağustos tarihinde sona erdi ve katılımcılar geri döndüler.