• 24 Ağustos 2012 11:00

  Çevresel faktörlerin hiçbirisi obezite olmadan diyabet geliştiremez.

  Çevresel faktörlerin hiçbirisi obezite olmadan diyabet geliştiremez.

  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen panel katılımcılar tarafından beğenildi.

  Prof. Dr. Rüveyde Bundak: "Obezite sadece Tip 2 diyabetin değil, Tip 1 diyabetin de sebebi"
  Diyabet önlenebilir kampanya çalışmaları birbirinden etkili çalışmalarla sürüyor.
  Diyabet Derneğinin düzenlediği "Diyabetin önlenmesi ve Tedavisinin Önemi" konulu panelde konuşanlar diyabetin önlenmesine dikkat çekip, yaşam tarzı değişikliğinin önemine vurgu yaptılar.
  Dr. Osman Köseoğluları Tip 2 diyabeti anlatırken diyabetin yaşam tarzı değişikliği ile önlenebileceği veya geciktirebileceği konusunda yapılan araştırmaları anlattı.
  Dr. Hasan Sav herkesin potansiyel olarak diyabet olma riski olduğunu söyledi ve diyabetin önlenmesinde yaşam tarzı değişikliğine ve özellikle eğitime vurgu yaptı.
  Dr. Cenk Conkbayır diyabet ile kalp damar hastalıklarının eşdeğer kabul edildiklerini söyledi. Diyabet gelişmesinin önlenmesi için 2 konuya dikkat çekti ve şöyle dedi: “Fiziksel egzersizi artırın ve kilo verin.”
  Dr. Deren Oygar kontrolsüz diyabetten dolayı gelişen böbrek hastalığının özelliklerini anlattı. Kan şekeri, kan basıncı, diyet (diyabet), en az yılda bir kez kontrol ile önlenebileceğini, hastalık olursa geri döndürülemez olduğunu ancak tedavi ile hastalığın gelişmesinin yavaşlatılabileceğine vurgu yaptı.